Dominik Grabowski działalność artystyczną rozpoczął w 1999 roku zespole Ascetoholix, którego był współzałożycielem[2]. W składzie artysta, objął, równolegle funkcję rapera i producenta muzycznego. Pięcioosobową grupą utworzyli ponadto m.in. Kris i Liber. Początkowo wraz z zespołem Grabowski występował podczas lokalnych koncertów, w tym na przeglądzie zespołów rockowych w Obornikach. Następnie formacja wystąpiła na festiwalu w Żarowie, gdzie uzyskała 2. miejsce. W międzyczasie ukazał się, ukończony w trzyosobowym składzie, debiutancki nielegal Ascetoholix zatytułowany 3xlak. Kolejne nagrania zespołu ukazały się na nielegalu Nazwij to sam, który został wydany pod koniec 2000 roku. Równolegle powstał pierwszy teledysk składu zrealizowany do utworu „Umiejętności”, który wyreżyserował sam Doniu. Trio cieszyło się wówczas lokalną popularnością co umożliwiło nawiązanie współpracy z wytwórnią muzyczną Camey Studio. W październiku 2001 roku ukazał się pierwszy oficjalny album Ascetoholix pt. A. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Już dawno” wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do filmu Sylwestra Latkowskiego Blokersi. W międzyczasie Doniu wraz z pozostałymi członkami Ascetoholix gościł na głośniej produkcji Slums AttackNa legalu?. Raperzy wystąpili w piosence „Moje miasto”. Z kolei sam Doniu rapował także w piosence „Randori”.

W 2002 roku Doniu wyprodukował utwór „Panta Rhei”, który znalazł się na albumie Owala/EmcedwaEpizod II Rapnastyk. W marcu 2003 roku ukazał się kolejny album Ascetoholix zatytułowany Apogeum[3]. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Suczki” z udziałem Meza i Szada, członka formacji Trzeci Wymiar. Kompozycja do której powstał również teledysk przysporzyła zespołowi ogólnopolskiej popularności. Piosence towarzyszyły także kontrowersje i powszechna krytyka. Także w 2003 roku Doniu zmiksowała album producencki DJ-a DecksaMixtape Vol. 3 oraz zmasterował debiut Jeden Osiem LWideoteka. 15 listopada 2004 roku nakładem UMC Records ukazał się pierwszy album solowy Donia pt. Monologimuzyka. Płyta dotarła 31. miejsca listy OLiS. Artystę wspomogli m.in. Duże Pe i Pięć Dwa Dębiec. Materiał został wyprodukowany przez samego Grabowskiego. Z kolei scratche wykonał DJ Story. W ramach promocji powstały teledyski do utworów „Przestrzeń” i „Uciekaj”. Pierwsza z piosenek była największym przebojem pochodzącym z wydawnictwa. Utwór uplasował się m.in. na 1. i 2. miejscu, odpowiednio Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw i POPListy radia RMF FM. Wcześniej Doniu gościł na debiucie solowym Libera Bógmacher. 18 sierpnia 2005 roku do sprzedaży trafiła ścieżka dźwiękowaCzas surferów do filmu o tym samym tytule, a skomponowana przez Donia[4]. 1 marca 2006 roku ukazał się trzeci oficjalny materiał Ascetoholix pt. Adsum[5]. Płyta dotarła do 46. miejsca zestawienia OLiS.

W październiku 2006 roku Doniu został jurorem pierwszej edycji programu Shibuya, emitowanego przez stację VIVA Polska. Obok rapera w jury zasiedli Dorota Rabczewska i Michał Wiśniewski[6]. Również w 2006 roku Grabowski gościł na albumach Vito WS – USTUFFka oraz Gosi AndrzejewiczLustro. 18 czerwca 2007 roku do sprzedaży trafiła album Donia nagrany współpracy z Liberem. Płyta pt. Moderato ukazała się nakładem firmy My Music[7]. Materiał spotkał się z komercyjnym niepowodzeniem, nie został ujęty w zestawieniu OLiS. Jednakże pewną popularność zyskała jedna piosenka pochodząca z płyty – „Dzień dobry Polsko”, która dotarła do 31. miejscaSzczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. W ramach promocji do utworu został zrealizowany także teledysk. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: Sylwia Grzeszczak, Vitows, Evayah, Vitows, Dima oraz Lejery. Również w 2007 roku Grabowski zaangażował się w prace nad debiutem fonograficznym Agnieszki WłodarczykNie dla oka…. Artysta wyprodukował dla aktorki dwa utwory: „Niepotrzebny” i „Spokój”. Rok później Doniu podjął prace nad realizacją wspólnego albumu Libera i Sylwii Grzeszczak. Na potrzeby wydanej pod koniec roku płyty pt. Ona i On, muzyk wyprodukował piosenki „Żyje się raz” oraz „Czerń i biel”. Grabowski zmiksował także wydany w międzyczasie album producencki DJ-a Decksa – Mixtape Vol. 4.

W 2009 roku Grabowski utworzył wytwórnię muzyczną i agencję koncertową pod nazwą DL Promotion[8]. Pierwszym materiałem wydanym przez oficynę był Brudny Zachód Mixtape!. Na płycie znalazły się utwory w wykonaniu m.in. Donia, Krisa i Pięć Dwa Dębiec. 30 sierpnia 2011 roku ukazał się drugi album solowy rapera pt. Dialogimuzyka[9]. Nagrania uplasowały się na 61. miejscu listy ZPAV Top 100. W ramach promocji powstały teledyski do utworów „W trasie”, „Wracam”, „Świat może stanąć” oraz „Gram swoje”. Ostatnia z piosenek stanowiła początek beefu z Chadą, który odpowiedział kompozycją „Sześciogwiazdkowy skurwiel” z udziałem składu HiFi Banda. Wcześniej wraz z Patrycją Śmieją artysta gościł w piosence „To był dobry dzień”, która znalazła się na albumie DKA pt. Dekada. . 1 grudnia został wydany pierwszy minialbum Donia pt. Stricte[10]. Wydawnictwo ukazało się nakładem DL Promotion. Na płycie znalazły się m.in. piosenki „W ryj” oraz „To on”, które stanowiły kontynuację dissu wobec osoby Chady. W uznaniu społeczności hip-hopowej Grabowski wygrał beef. W efekcie, w pewnym stopniu, raper odzyskał uznanie środowiska hip-hopowego. Do pierwszej z piosenek w ramach promocji materiału został zrealizowany również teledysk.